Chemia modelarska – najpotrzebniejsze artykuły chemiczne dla początkujących

0
28

Modelarstwo to hobby, w którym będziemy mieli do czynienia z różnymi substancjami chemicznymi, z którymi trzeba się bezpiecznie obchodzić. Wbrew pozorom, będziemy potrzebować więcej niż tylko kleje i farby. Rynek modelarski rozwinął się tak, że możemy bez problemu dobrać odpowiednie dla siebie artykuły.

Kleje modelarskie

Zacznijmy od najbardziej podstawowego artykułu chemicznego potrzebnego w modelarstwie, kleju. W zależności od doświadczenia, możemy wybrać różne ich rodzaje. Na początek najlepsze będą kleje z pędzelkiem albo kleje z igłą. Konkretne kleje różnią się przede wszystkim gęstością i właśnie rodzajem aplikatora.

Farby, podkłady i lakiery

Kiedy nasz model jest sklejony i gotowy, pozostaje nam go pomalować. Nie jest to takie proste, jakie może się wydawać. Aby model wyglądał tak, jak sobie tego życzymy, należy nakładać następne warstwy materiałów chemicznych w odpowiedniej kolejności.

Zaczynamy od nałożenia podkładu, który dobrze wiąże się z plastikiem i pomaga ocenić, czy na plastiku nie pozostały żadne uszkodzenia. Następnie, zabierając się do farbowania, potrzebujemy rozcieńczalników do farb, aby uzyskać pożądaną jej gęstość. Na początek wystarczy rozpuszczalnik od producenta farby, której używamy. Po pofarbowaniu naszego modelu, potrzebujemy lakieru, który nada farbie wygląd, którego chcemy, np. matowy lub bardziej błyszczący. Lakiery pomagają też kalkomanii idealnie nałożyć się na powierzchnię naszego modelu. Aby kalkomania (cienkie folie z nadrukowanymi znakami, symbolami lub napisami) dobrze przywarła do modelu, potrzebujemy płynów SET i SOL. Pierwszego z nich używamy przed nałożeniem kalkomanii, aby odpowiednio się przykleiła, a drugi z nich pomoże jej wejść we wgłębienia w płaszczyznach modelu i nie marszczyć się. Porządne zastosowanie płynów SET i SOL może zadecydować o ostatecznym wyglądzie modelu.

Oczywiście, po skończonej pracy przydadzą się środki czyszczące do narzędzi. W zależności od rodzaju farby, może to być sama woda, aceton, dedykowane rozcieńczalniki od producentów, ale przyda się też etanol.

Więcej na temat chemii modelarskiej można przeczytać na https://m-zone.pl/category/chemia-modelarska